Badania i diagnoza: Endoskop

i diagnozie.Przygotowanie do badania endoskopowegoNajbardziej znanym rodzajem badania endoskopowego jest gastroskopia. Wykonywana jest ona w wielu przychodniach, w których znajduje się pracownia endoskopii oraz w praktycznie każdy

Badania i diagnoza: Endoskop Zabiegi endoskopem na przykład zazwyczaj nie należą do rzeczy przyjemnych, jednak z pewnością są dobrą drogą do diagnozy poważnych kwestii z układem pokarmowym. Wpis o endoskopii i diagnozie.

Przygotowanie do badania endoskopowego

Najbardziej znanym rodzajem badania endoskopowego jest gastroskopia. Wykonywana jest ona w wielu przychodniach, w których znajduje się pracownia endoskopii oraz w praktycznie każdym szpitalu. Żeby wykonać badanie gastroskopii refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia trzeba posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego lub chirurga czy gastrologa.

Natomiast prywatne badanie gastroskopii w zasadzie wykonywane jest bez potrzeby przedstawiania skierowania, chociaż niektóre pracownie endoskopii wymagają przedstawienia takiego skierowania w każdym przypadku. Przygotowanie do badania gastroskopii nie jest takie trudne, trzeba po prostu pozostawać na czczo w dniu badania, a jego wynik zazwyczaj przekazywany jest pacjentowi od razu do jego wykonaniu.


Z wizytą u gastrologa

Żołądek potrafi być bardzo problematyczny, zwłaszcza przy pewnych schorzeniach takich jak wrzody czy zapalenia. Kłopoty z tym organem zwykle zaczynają się dość łagodnie, ot lekki ból w nadbrzuszu, wzdęcia czy lekkie nudności. Z czasem jednak mogą przybrać na intensywności i to właśnie sygnał, że jednak to nie przejściowe gorsze samopoczucie.

Wizyta u gastrologa i przedstawienie mu problemu z pewnością rzuci nieco światła na nasze dolegliwości. Badanie USG powinno być pierwszym jakie zostanie przeprowadzone, często również zleca się badania krwi. Z wynikami oczywiście udajemy się do lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia


Zaawansowane badania medyczne wykonywane w przychodniach

W przychodniach wykonywane są niektóre z badań bardziej zaawansowanych. Do takich badań należy gastroskopia i kolonoskopia oraz badania rtg i badania rezonansem magnetycznym. Pozostałe bardziej zaawansowane badania wykonywane są w szpitalach.

Przed wszystkimi tego rodzaju badaniami przeprowadzany jest bardziej lub mniej szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący przyjmowanych przez niego leków, różnych metalowych elementów wszczepionych do ciała i posiadanych przez pacjenta alergii. Każdy pacjent powinien również dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi zasadami dotyczącymi przygotowania do konkretnych badań. Dzięki temu może wpłynąć na to, że wynik badania będzie naprawdę miarodajny, a samo badanie mniej bolesne. Analiza wyników badań może być przeprowadzana przez zespół lekarzy.