Gdzie znaleźć opinie o sprzęcie wspinaczkowym?
Jak w każdej dziedzinie sportu, tak również jeśli chodzi o wspinaczkę coraz częściej są tworzone specjalne strony internetowe, na których zainteresowane osoby mogą wymieniać się opiniami na przykład odnośnie sprzętu. Dzięki temu można w prosty sposób poznać opinie na temat sprzętu wspinaczkowego i jego eksploatacji a także uzyskać wiele cennych rad od bardziej doświadczonych pasjonatów tego sportu. Wspinaczka w Internecie to również specjalne przewodniki, które mogą pomóc amatorom tego sportu w wyborze najodpowiedniejszej trasy do wspinania. Istnieje również wiele poradników odnośnie metod wspinania się i tego, jak zabezpieczyć się przed urazami podczas wspinaczki.
Wspinaczka ? dla kogo?
Wiele osób, które od dłuższego czasu jest związanych ze wspinaczką, nawet nie tą wysokogórską, ale taką przystępną dla każdej zainteresowanej tym sportem osoby, przyznaje, że jest to sport, który potrafi naprawę uzależnić. Coraz częściej powstają nie tylko kluby osób uprawiających wspinaczkę, ale także i miejsca, w których pasjonaci tego sportu mogą nie tylko polecać sobie nawzajem miejsca, w których warto się wspinać lub dzielić się informacjami odnośnie doskonałego sprzętu wspinaczkowego. Trzeba przyznać, że ten sport jest najbardziej popularny wśród młodych, aktywnych osób o dość szczupłej budowie ciała, jednak nie jest to przesądzone, że ktoś nie zgadzający się z tym rysopisem nie może być prawdziwym pasjonatem wspinaczki.
O karabinku wspinaczkowym
Karabinek ? podłużny, zbliżony rozmiarem do dłoni, metalowy pierścień z otwieranym zamkiem na jednym boku, służący do szybkiego i skutecznego połączenia elementów. Jeden z podstawowych składników sprzętu wspinaczkowego i speleologicznego, najczęściej fragment układu asekuracyjnego. Karabinek z technicznego punktu widzenia jest łącznikiem.
Nazwa pochodzi od zamykanego haka, na którym kawalerzyści odwieszali karabinki (z niemieckiego: karabinerhaken).
Typowy karabinek wspinaczkowy jest wykonywany ze stopów aluminium lub tytanu i cechuje się niską masą (rzędu kilkudziesięciu gramów) przy jednoczesnej dużej wytrzymałości mechanicznej.
Ruchome ramię karabinka (zamek) zaopatrzone jest w sprężynę działającą w kierunku zamknięcia zamka. Zamek wyposażony jest na ogół w ząbek lub wpust przenoszący część naprężeń mechanicznych rozciągających zamknięty karabinek w kierunku dłuższej osi. Dodatkowo, zamek może być wyposażony w blokadę, utrudniającą jego przypadkowe otwarcie.
Typowe karabinki bez blokady mogą mieć zamek wykonany w postaci prostego (zamek prosty) lub wygiętego (zamek wygięty - dla ułatwienia wpinania przedmiotów, w szczególności liny) odcinka pręta o przekroju podobnym do przekroju części stałej. Alternatywnie, zamek może mieć postać drucianego jarzma (zamek druciany), w którym stalowy drut pełni jednocześnie funkcję zamka i jego sprężyny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_(wspinaczka)