Obsługa BHP

ych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Po 2018 roku nowi pracownicy zostali zakwalifikowani do grupy najmniejszego ryzyka zachorowania na miejscu pracy, dlatego zniesiono konieczność okresowych szkoleń BHP. Z pew

Obsługa BHP Obsługa BHP

Jeszcze kilka lat temu pracownicy biurowi byli zobowiązani do odbycia szkolenia BHP raz na 6 lat. Po tym okresie konieczne po odbycie ponowne szkolenia, w celu przypomnienia sobie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Po 2018 roku nowi pracownicy zostali zakwalifikowani do grupy najmniejszego ryzyka zachorowania na miejscu pracy, dlatego zniesiono konieczność okresowych szkoleń BHP. Z pewnością ta decyzja uderzyła w sektor przedsiębiorstw zajmujących się BHP. W końcu przez ostatnie lata outsourcing BHP stał się na tyle popularny, że bez trudu można znaleźć firmę trudniącą się tym zadaniem. Przedsiębiorcy zobowiązani do przeprowadzenia szkoleń wstępnych oraz okresowych masowo korzystali z pomocy firm zewnętrznych, które są lepiej przygotowane do wypełnienia tego typu zadań. Posiadają ona pracowników wyposażonych w ogromną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podtrzymania wysokiej jakości pracy przez zadbanie o odpowiednie warunki środowiska.

Zatrudniając nowego pracownika pracodawca zobowiązuje się do zapewnienia mu stałej wypłaty oraz odpowiednich warunków pracy. O normach środowiska stanowiska pracy informują szkolenia BHP przeprowadzone zazwyczaj przez firmy zewnętrzne. Outsourcing BHP jest wykorzystywane zarówno w szkoleniach wstępnych, jak i okresowych. Zawsze są przeprowadzane na koszt pracodawcy, i to jego zadaniem jest zapewnienie szkolenia wszystkim pracownikom zatrudnionym przez przedsiębiorstwo. Dowodem przeprowadzonego szkolenia jest złożony podpis pod dokumentem potwierdzającym uczestnictwo w tym wydarzeniu. BHP, czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, to zbiór zasad których trzeba przestrzegać jeżeli chce się pracować w dobrych warunkach. Dostosowanie się do norm pozwala unikać czynników ryzyka oraz zabezpieczyć się przed nieszczęśliwymi wypadkami, które mogą prowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Oczywiście nie wszystko zależy od pracodawcy. W głównej mierze za swoje zdrowie i życie odpowiada pracownik oraz sposób w jaki dostosowuje się do zasad BHP.

Pracodawca ma na swoich barkach bardzo wiele obowiązków wobec pracowników. oczywiście przede wszystkim musi płacić regularnie pensję, ale powinien także zapewnić odpowiednie warunki pracy. Ma to szczególne znaczenie przy pracach fizycznych w trudnych warunkach, na przykład chłodniach lub w hutach. Konieczne są okresowe i wstępne szkolenia BHP. Większość pracodawców zdecyduje się na skorzystanie z usług firm zewnętrznych prowadzących outsourcing BHP. Szkolące osoby posiadają odpowiednie wykształcenie oraz uprawnienia do prowadzenia tego typu kursów. Pracodawca jest obowiązany zapewnić materiały ochronne, czasami także ciepły posiłek w okresie zimowym jeżeli pracownik jest zobowiązany do wykonywania prac na zewnątrz w trakcie niskich temperatur. Wiedza o tym co się należy pracownikowi jest niezbędna, by móc pracować w dobrych warunkach niezależnie od miesiąca. ponadto pracownik jest zobowiązany do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom oraz utracie zdrowia.

Bezpieczeństwo i higiena pracy to coś co wielu traktuje wciąż z lekkim lekceważeniem. Jak mówią sami inspektorzy bhp często zarówno pracownicy jak i ich szefowie nie zdają sobie sprawy z tego jak kosztowne mogą być wszelkie zaniedbania w tej tematyce. Istnieją również tacy przedsiębiorcy, którzy realizują szkolenia bhp wyłącznie z obawy przed finansowymi karami, które nałożyć mogą organy państwowe. Nie musimy jednak nikogo przekonywać za pewne jak nieprawidłowe jest takie podejście. Wszyscy musimy bowiem mieć świadomość, że zachowanie zasad bhp w pracy pozwala nam na wykonywanie jej w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Niestety nie trudno jest znaleźć przykłady w których lekceważenie tychże zasad skończyło się tragicznie. Dlatego też jeśli nasz przełożony zaniedbuje tą kwestię nie wahajmy się go upomnieć. Taki fakt, możemy także zgłosić na przykład do firm, które świadczą również outsourcing bhp. Pracujący tam specjaliści z pewnością doradzą nam w jaki sposób powinniśmy dalej postępować.

Jednostki świadczące usługi szkoleniowe są coraz popularniejsze. Przykładem mogą być szkolenia BHP, z których korzystają większe i mniejsze firmy. Outsourcing BHP stał się oczywisty, ponieważ do przeprowadzenia kursów konieczne jest odpowiednie uprawnienie. Aby móc zajmować się szkoleniem innych z BHP należy mieć odpowiednie wykształcenie. Można mieć 3 letni staż w pracy jako technik bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ukończone technikum o takiej samej specjalizacji lub wyższe wykształcenie w tym samym kierunku. Ewentualnie można ukończyć studia podyplomowe także związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Oczywiście nie są to zawody dla wszystkich, ponieważ trzeba mieć odpowiednią wiedzę oraz chęci ciągłej nauki. Istotna jest także umiejętność przekazywania wiedzy osobom poddanym szkoleniu. Konsekwencje błędnego przekazania wiedzy mogą być tragiczne w skutkach. Wbrew pozorom szkolenia bhp są bardzo istotne, ponieważ przygotowują do bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy w każdych warunkach.