Wystrój okien

Dodane: 10-04-2015 11:24
Wystrój okien Dekoracja okien to naprawdę ważny element wystroju. Żaluzje, rolety, czy zasłony? Co wybrać? szycie dekoracji warszawa

Sposób na zasłanianie okien

Są różne metody zasłaniania okien. Od najprostszych zasłon składających się z płachty materiału...po bardzo skomplikowane, wielofunkcyjne żaluzje.

Moim zdaniem jedną z najlepszych opcji jest zastosowanie rolet. Do wyboru jest kilka ich rodzajów. Mało tego - dzięki temu, że rolety mogą być wykonane z różnych rodzajów materiału to można je bez problemu dopasować do swojego wystroju wnętrza.

Również można dopasować kolor samego materiały jak i stopień przepuszczalności światła. To daje bardzo dużo możliwości.


Rolety kryjące

Ostatnio coraz częściej w oknach zakładamy drewniane żaluzje. Nic dziwnego, ponieważ są bardzo ładne, często nie pasują do okna, ale o tym w innym tekście. Drewniane żaluzje dają prawie 100% nieprzepuszczalność, są więc całkiem skuteczną osłoną. Są jednak dość drogie, zwłaszcza wykonane na wymiar - kosztują kilkaset złotych za sztukę. Ale są wytrzymałe, nie blakną pod wpływem Słońca i dobrze wyglądają.

Zanim podejmiemy decyzję, musimy mieć ustalony budżet, musimy też wiedzieć jaka ma być przepuszczalność światła.


Co wybrać?

Co wybrać - rolety, czy żaluzje? Wiadomo, że zasłonięcie okna bywa koniecznością - nikt nie lubi intensywnego słońca padającego na monitor, czy też wścibskiego wzroku sąsiadów. Dlatego większość z nas rolety, lub żaluzje w oknach posiada.

Wybór pomiędzy jednym, a drugim produktem nie jest taki oczywisty. W poprzedniej epoce żaluzje były znacznie bardziej popularne, ale rolet jeszcze w naszych sklepach zwyczajnie nie było. Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą mieć różne kolory. Zasadniczą różnicą jest jednak materiał, z którego są zrobione. Żaluzje mogą być drewniane, aluminiowe, lub plastikowe. Rolety są zawsze tekstylne, mają tez różny stopień przepuszczania światła.


Wybór rolet

Jak wybrać roletę? Na co patrzeć, zanim dokonamy konsumenckiego wyboru, jak dobrać roletę do okna i wnętrza?

To nie są pytania, na które można znaleźć jedną prawidłową odpowiedź, zwłaszcza że istnieje wiele rodzajów rolet.

Rolety dzielą się zasadniczo na te standardowe i na zamówienie. Wiadomo, że te pierwsze będą tańsze, ale jeśli nasze okno nie jest standardowe, to trudno - musimy zainwestować w rolety na wymiar. Na zamówienie trzeba także wybrać rolety na okna dachowe.


Jak kosztowne są rolety?

Rolety nie są szczególnie tanie, łatwiej i taniej można przemalować ściany, niż wybrać nowe rolety. Z tego powodu trzeba dobrze zastanowić się nad kolorem, ja polecam wybrać coś neutralnego, w dość stonowanych odcieniach. Dobre będą wszystkie odcienie szarości, biel, subtelne beże, ewentualnie jasne brązy. Intensywne kolory wymagają dopasowania do nich wystroju całego pomieszczenia, dlatego odradzam taki wybór.

Ważny jest rodzaj mocowania, ale większość modeli jest uniwersalna - można je zamontować na ramie okna, wewnątrz wnęki okiennej, lub na suficie. Zazwyczaj montuje się rolety do ramy okna, jednak takie rozwiązanie ma tez wady - może powodować parowanie okien, a mocowanie mogą uszkodzić ramę (chociaż nie powinny, trzeba mieć jednak pewne doświadczenie w montażu).